Обновлено - Научные семинары по криптографии «Криптография и криптоанализ»

Семинары о новых результатах и событиях в области криптографии и информационной безопасности. Выступают преподаватели, студенты и приглашенные докладчики. Семинар всегда проходит с объявлениями, его темы не повторяются вот уже восемь лет. Приглашаем всех, кто хотел бы связать свою научную активность с криптографией.

11 декабря (среда), 14:30, ауд. 324 старого главного корпуса НГУ

А.Куценко "Квантовый криптоанализ: алгоритмы Шора и Гровера"

27 ноября (среда), 14:30, ауд. 324 старого главного корпуса НГУ

M.Calderini "Differential and boomerang uniformity of Boolean functions

«Криптография и криптоанализ»

Vectorial Boolean functions play a crucial role in the design of block ciphers. In order to resists to the known attacks, such functions need to satisfy several algebraic properties. Among these, we have a low differential and boomerang uniformity to avoid differential and boomerang attacks. In this talk we will try to give a survey on vectorial Boolean functions with low differential uniformity such as APN and 4-differentially uniform functions and their boomerang uniformity.

29 ноября (среда), 14:30, ауд. 324 старого главного корпуса НГУ

Ch.Li "On Recent Constructions and Decoding of Maximum Rank Metric Codes

Rank metric codes have gained steady attention in the past decades due to their applications in a variety of areas, such as space-time codes, random network coding, and cryptography. Gabidulin codes are the most famous linear MRD codes, and the decoding of the Gabidulin codes have been extensively studied. Recently, many constructions of new MRD codes were proposed by characterizing roots of linearized polynomials. The first non-(generalized) Gabidulin MRD codes were introduced independently by Sheekey and by Otal and Ozbudak, where the latter presented a particular case of the former. Sheekey defined the codes by adding an extra monomial to the polynomial representation of the original Gabidulin codes with certain restriction on its coefficient and called them the twisted Gabidulin (TG) codes. Subsequently, Sheeky’s idea was further developed and several new families of MRD codes were proposed in the literature.

20 ноября (среда), 14:30, ауд. 324 старого главного корпуса НГУ

А.Перов "Алгоритм статистического анализа блочных шифров, основанный на технологиях машинного обучения"

13 ноября (среда), 14:30, ауд. 324 старого главного корпуса НГУ

06 ноября (среда), 14:30, ауд. 324 старого главного корпуса НГУ